دلیل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟ / کرونا؛ پرِ پرواز!

محمد کشتی آرای گفت: حباب قیمتی سکه وطلا در حال حاضر صفردرصد است. حباب قیمت، ناشی از تقاضای بالا است در حالی که قیمت‌های کنونی براساس شاخص ارز و قیمت جهانی طلا رشد کرده است.

دلیل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

به گزارش خبرگزاری رکا گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو،  بازار طلا و سکه از روز شنبه نخستین روز پس از اعلام قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف و خبر شیوع ویروس کرونا در ایران با صعود قیمت مواجه شد، افزایش قیمت ارز که ناشی از هیجانات سیاسی بود دامن گیر قیمت طلا شد، اما محمد کشتی آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر افزایش قیمت سکه وطلا در بازار‌های ایران را به غیر از بالا رفتن نرخ ارز وابسته به چند عامل جهانی می‌داند که در این گفت: وگو روند صعودی قیمت طلا وسکه از روز شنبه تا سه شنبه ۶ اسفند ماه مورد بررسی قرار گرفته است.

دلیل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

قیمت طلا و سکه از اول هفته جاری تا امروز همچنان افزایشی است، چه عواملی را باعث افزایش نرخ طلا و سکه می‌دانید؟

یکی از مهمترین دلایل افزایش قیمت طلا وسکه در بازار‌های ایران، افزایش قیمت در بازار‌های جهانی است. افزایش ۶۰ دلاری هر انس طلا از آغازین روز‌های هفته بعد از اعلام قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف بازار طلا و سکه را با روند صعودی قیمت مواجه کرد. شروع بازار کاری ایران از روز شنبه و افزایش قیمت ارز که ناشی از هیجانات قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای تی اف بود در کنارعوامل تاثیر گذار جهانی برنرخ طلا و سکه منجر به افزایش رشد قیمتی در بازار‌های ایران شد.

آیا افزایش تقاضایی در اول هفته داشتیم که منجر به افزایش نرخ طلا وسکه شده باشد؟

خیر به هیچ وجه. نه تنها در بازار طلا و سکه با افزایش تقاضا مواجه نبودیم بلکه تقاضا بسیار کاهش یافته است. روز گذشته در حالی که کاهش تقاضا ثبت شد، اما سکه به بالاترین رقم خود رسید. ۶ میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت سکه در روز یکشنبه بود که رکورد قیمت سکه محسوب می‌شود که چنین قیمتی درباره طلا و سکه تا کنون به ثبت نرسیده بود.

قیمت جهانی طلا در روز گذشته شاهد چه تغییراتی بود؟ واقعا دلیل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟ ناشی از کروناست؟

قیمت جهانی طلا نیز در هشت سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۲ میلادی تا دیروز که هر اونس طلا ۱۶۴۰ دلار خرید و فروش شد نیز چنین رشدی را به خود ندیده بود. شاید بتوان گفت: رشد قیمت طلا و سکه از دیروز تا امروز بی سابقه‌ترین رشد قیمتی است که تا کنون دنیا تجربه کرده و رقم بی سابقه‌ای به خود دیده است. دو عامل قیمت جهانی و افزایش نرخ ارز بر قیمت‌ها در بازار ایران تاثیر گذاشتند بنحوی که در روز گذشته رکورد جدیدی از قیمت طلا به جا گذاشته شد. قیمت طلای ۱۸ عیار در روز گذشته تا ۶۱۵ هزار تومان افزایش یافت، قیمتی که در بازار‌های ایران تا کنون بی سابقه بوده است.

نوسانات قیمتی در بازار ایران از شنبه تا یکشنبه شب چگونه بود؟

صبح روز شنبه نوسانات در بازار طلا و سکه همچنان ادامه داشت، اما عصر روز یکشنبه قیمت سکه که تا صبح همین روز به بالای ۶ میلیون تومان رسیده بود به زیر ۶ میلیون تومان کاهش یافت بنحوی که کاهش ۱۵۰ هزار تومانی عصر روز یکشنبه قیمت سکه را به مرز ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رساند.

آیا بخشی از افزایش قیمت سکه وطلا در بازار‌های داخلی را می‌توان به مناسبت‌های پایان سال و نزدیک شدن به نوروز و افزایش تقاضا برای خرید‌های نوروزی مرتبط کرد؟

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده نرخ طلا و سکه افزایش تقاضاست که این افزایش تقاضا سال‌های گذشته درایام نوروز به دلیل پایین بودن قیمت‌ها و عدم وجود چنین تورمی دیده می‌شد، برخی از خانواده‌ها با خرید طلا به عنوان هدیه عید دراین بازار ایجاد تقاضا می‌کردند در حالی که افزایش نرخ کنونی طلا اصلا وابسته به افزایش تقاضای ناشی از شب عید نیست، چون تقاضایی ایجاد نشده و تنها دلیل افزایش قیمت فعلی طلا ناشی از دو عامل افزایش نرخ ارز و هیجانات سیاسی است که بر بازار‌های مالی و پولی تاثیر فراوانی به بجا می‌گذارد.

آیا این روز‌ها حباب قیمتی در نرخ طلا و سکه وجود دارد؟

خیر به هیچ وجه. با قاطعیت می‌توان گفت: حباب قیمتی سکه وطلا در حال حاضر صفردرصد است. حباب ناشی از تقاضای زیاد به بازار است در حالی که قیمت‌های کنونی براساس شاخص ارز و قیمت جهانی طلا رشد کرده است.

از یکشنبه تا دوشنبه تغییرات قیمتی در بازار طلا وسکه به چه صورت بوده است؟

تغییرات و افزایش قیمت چشمگیر است. روز یکشنبه قیمت هر انس طلا در بازار‌های جهانی ۱۶۴۴ دلار بود، اما دوشنبه صبح این نرخ با افزایش ۴۰ دلاری به ۱۶۸۴ دلار رسید. افزایش قیمت طلای جهانی منجر به افزایش قیمت طلا و سکه در سطح داخل شده بنحوی که سکه طرح قدیم ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه طرح جدید ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان و ربع سکه ۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان، سکه‌های یک گرمی ۹۵۰ هزار تومان، قیمت هر مثقال طلای آب شده ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۶۹۴ هزار تومان وهر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۲۲ هزار تومان شد، افزایش قیمتی که ناشی از کاهش رشد اقتصادی دنیا به دلیل درگیر شدن اقتصاد‌های بزرگی، چون چین با بیماری کروناست.

نظرات :

دیدگاهتان را بنویسید

*

code